skip to main content

Board of Education

esmboe2020@esmonline.org

The Board of Education is a group of local residents elected by you to govern your school district. It consists of seven members, each serving a three year term, without pay. In general, the Board defines local school district policies and fulfills the requirements set by the New York State Education Department. Community residents are invited and encouraged to attend and speak at all regular meetings and public hearings of the Board of Education and its Committees, except those held in Executive Session, as authorized by the Freedom of Information Act. Speakers may address the Board at regular meetings during the agenda item: First Invitation to Public. In addition, views may be aired on specific items by addressing a letter to either the Superintendent of Schools or the Board of Education President.

The Board of Education uses board management technology called BoardDocs. BoardDocs will allow our school board to maximize the effectiveness of their board meetings with increased transparency, proving a basis for better and more open communication with the public.

Members of the Board

Michael Byrnes, Board President Michael Byrnes, Board President
Term Begins: July 1, 2019
Term Expires: June 30, 2022
Parent of 2 ESM graduates and 1 current student
Donald Fox, Board Vice President Donald Fox, Board Vice President
Term Begins: July 1, 2019
Term Ends: June 30, 2022
Parent of 2 elementary students
Francesco G. Ferraro, Board Member Francesco G. Ferraro, Board Member
Term Begins: July 1, 2019
Term Expires: June 30, 2022
Parent of 1 high school student and 2 elementary students
Jeff Goldhammer, Board Member Jeff Goldhammer, Board Member
Years on the Board: 3
Term Expires: June 30, 2023
Parent of 3 current students
Renee Pastor, Board Member Renee Pastor, Board Member
Term Begins: May 19, 2021
Term Expires: June 30, 2023
Parent of an elementary student
James Governali, Board Member James Governali, Board Member
Term Begins: July 1, 2021
Term Expires: June 30, 2024
Parent of 2 elementary students
Christine Racca, Board Member Christine Racca, Board Member
Term Begins: July 1, 2021
Term Expires: June 30, 2024
Parent of 1 high school student and 1 elementary student